نتظار کاهش ارزش دلار در جهان در سال آینده

    •••••  دوشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۲ — ۱۰:۱۵ کد مطلب : 153708/a   

به گزارش تحلیل ایران به نقل از مهر، آخرین اطلاعات منتشر شده در ایالات متحده، انتظارات مبنی بر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ را تقویت کرد، با وجود کانال نزولی دلار در سال اخیر که همچنان پابرجاست احتمال کاهش ایندکس دلار باز هم وجود دارد.

نرخ مبادله یورو به دلار (EUR/USD) به بالاترین سطح ۴ ماهه بالای ۱.۱۰۳۰ رسید و یورو در سال میلادی که گذشت توانست وضعیت خود را نسبت به دلار بهتر کند.

نرخ مبادله پوند به دلار (GBP/USD) نیز به بالاترین حد خود بالای ۱.۲۷۴۰ رسید و دلار نسبت به پوند انگلیس هم در سال اخیر تضعیف شد، بعد از برنامه دولت‌های مختلف به ویژه سازمان بریکس حجم معاملات دلار در جهان کاهش یافته و ریسک معاملات با دلار افزایش یافته است.

به گفته بارکلیز یکی از تحلیلگران جهانی ارز، مدل اختصاصی متعادل‌سازی دلار در پایان سال میلادی ۲۰۲۳ نشان‌دهنده سیگنال فروش قوی دلار تا پایان سال برابر همه شرکت‌های بزرگ است.

انتشار داده‌های فدرال رزرو ایالات متحده در روز جمعه، انتظارات بازار در مورد کاهش قابل توجه نرخ بهره فدرال رزرو در نیمه اول سال ۲۰۲۴ را مختل نکرد.

شاخص قیمت PCE ایالات متحده در ماه نوامبر ۰.۱٪ در مقایسه با انتظارات برای عدم تغییر در ماه کاهش یافت و افزایش سالانه از ۲.۹٪ به ۲.۸٪ کاهش یافت.

داده‌ها به این معنی است که ششمین نرخ بهره سالانه به سطح هدف ۲ درصدی فدرال رزرو کاهش می‌یابد و نشانه قوی دیگری خواهد بود که مشکل تورم و این دیدگاه که فشارهای تورمی اساسی «چسبنده» هستند، دیگر صادق نیستند.»

با این حال، یک تغییر بیشتر برای ماه می با افزایش نرخ به عنوان یک قطعیت وجود داشت در حالی که محتمل‌ترین نتیجه اکنون به عنوان دو کاهش نرخ به ۵.۰۰٪ دیده می‌شود.

در نتیجه انتظارات فدرال رزرو به تضعیف حمایت خالص از دلار ادامه دارد و احتمالاً دلار در سال ۲۰۲۴ نیز وضعیت نزولی خواهد داشت.

تصویر زیر نمودار سالانه یورو به دلار است که در سال ۲۰۲۳ با وجود اخباری مبنی بر تقویت دلار، اما دلار توانست بخشی از ریزش‌های خود را جبران کند و صعودی شود.

ریزش دلار در سال ۲۰۲۳/ انتظار کاهش ارزش دلار در جهان در سال آینده

 

تصویر بالا مقایسه‌ای بود بین ارزش دلار و یورو نسبت به هم، حال شاخص دلار را با فرانک سوئیس مقایسه می‌کنیم، طبق تصویر زیر در نمودار دلار آمریکا نسبت به فرانک سوئیس، دلار باز هم شاهد ریزش است، طبق تصویر زیر، دلار در ۲۲ سال اخیر افت قابل توجهی را نسبت به فرانک سوئیس انجام داده و برابری آن از ۱.۸۰۰۰۰ به ۰.۸۵۵۲۵ کاهش یافته است، یعنی دوبرابر ارزش دلار کم شده است.

ریزش دلار در سال ۲۰۲۳/ انتظار کاهش ارزش دلار در جهان در سال آینده