تخریب گورستان‌های غزه مصداق بارز جنایت جنگی رژیم صهیونیستی

    •••••  دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ — ۰۹:۵۵ کد مطلب : 154428/a   

 گزارش تحلیل ایران، پایگاه خبری الجزیره در گزارشی به بررسی یکی از ابعاد جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در غزه شامل تخریب قبرستان‌های اسلامی در این منطقه و سرقت پیکر شهدا و شهروندان فلسطینی پرداخته و آن را یکی از ابعاد جدید جنایت جنگی در تاریخ ننگین رژیم اشغالگر اسرائیلی توصیف کرده است.

 

این گزارش می‌نویسد که حمله عمدی به قبرستان‌ها می‌تواند یکی از مصادیق جنایت‌های جنگی به شمار آید و اقدامات رژیم صهیونیستی در این زمینه نقض تمامی منشورها و قوانین بین‌المللی است. ارتش رژیم صهیونیستی از ابتدای عملیات زمینی در غزه تلاش کرده گورستان‌های موجود در نوار غزه را تخریب کرده و پیکر شهدای فلسطینی را مورد هتک حرمت قرار دهد. آنها حتی برخی از پیکرهای شهدا را نیز به سرقت برده‌اند.

 

ارتش رژیم صهیونیستی جمعه گذشته به تخریب گورستان شهر خان یونس واقع در جنوب نوار غزه و نبش قبرهای موجود در آن به بهانه جست‌وجوی جنازه اسرای اسرائیلی اعتراف کرد.

 

ارتش اسرائیل در پاسخ مکتوب به سوال خبرنگار خبرگزاری آناتولی مدعی شد که ارتش در چارچوب اطلاعات جاسوسی و عملیاتی مهم، اقداماتی را برای خارج کردن جنازه اسرای خود از برخی مواضع حساس و مشخص انجام داد. این عملیات مبتنی بر اطلاعاتی بود که از احتمال دفن جنازه اسرای اسرائیلی در این قبرستان خبر می‌داد.

 

ارتش رژیم صهیونیستی در عین حال اذعان کرد که بعد از این عملیات مشخص شد که جنازه‌ها مربوط به اسرای اسرائیلی نیست، لذا به قبرها برگردانده شد.

 

گرچه تاکنون ادله و مستندات و تصاویر متعددی از اقدام ارتش اسرائیل به تخریب گورستان‌های غزه منتشر شده بود، اما این اولین بار است که ارتش اسرائیل رسماً به تخریب گورستان‌ها اعتراف می‌کند و در عین حال تلاش دارد این اقدام را توجیه کند. پیش از این موارد زیادی از این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که از تخریب گورستان‌های غزه و سرقت پیکر شهدا و باقی ماندن بقایای پیکر شهدا در محل حکایت دارد.

 

شواهد زیادی از اقدامات ارتش رژیم صهیونیستی در این زمینه وجود دارد. نیروهای صهیونیستی در هنگام عقب نشینی خودروهای زرهی خود از اطراف مجتمع پزشکی ناصر در شهر خان یونس واقع در جنوب نوار غزه اقدام به تخریب گورستان این شهر و نبش قبرهای موجود در آن کرده‌اند. این گورستان پیش از این نیز هدف حملات وحشیانه توپخانه‌ای و موشکی رژیم صهیونیستی قرار گرفته بود که منجر به تخریب صدها قبر موجود در آن شده بود.

 

صهیونیست‌ها پیش از این نیز در منطقه شجاعیه واقع در غزه اقدام به تخریب گورستان تونسی کرده بودند تا یک مرکز نظامی موقت در آنجا تأسیس کنند. ارتش اسرائیل همچنین در گورستان شهر بیت حانون واقع در شمال نوار غزه نیز یک مرکز نظامی موقت برقرار کرد. این قبرستان یکی از قدیمی‌ترین گورستان‌های موجود در غزه به شمار می‌رود.

 

تخریب گورستان‌های غزه مصداق بارز جنایت جنگی رژیم صهیونیستی+تصاویر

 

تخریب گورستان التفاح واقع در شرق غزه از دیگر جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود. دفتر رسانه‌ای دولت فلسطین در غزه تاکید کرد که ارتش رژیم صهیونیستی در این قبرستان بالغ بر ۱۱۰۰ قبر را نبش و تخریب کرده و ۱۵۰ پیکر از اموات شهدای فلسطینی را سرقت کرده است. بلدوزرهای رژیم صهیونیستی اقدام به تخریب و هتک حرمت این قبرستان کرده و پیکر صدها شهید فلسطینی را از قبرها خارج کردند.

 

تخریب گورستان‌های غزه مصداق بارز جنایت جنگی رژیم صهیونیستی+تصاویر

 

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز پیش از اعلام کرده بود که نسبت به تخریب تعدادی از گورستان‌های دیگر توسط رژیم صهیونیستی در غزه تحقیقاتی را انجام داده است. از جمله این گورستان‌ها مقبره شیخ عجلین در یکی از مناطق غزه و مقبره بیت لاهیا در شمال غزه است.

 

بی بی سی نیز از تخریب تعداد دیگری از قبرستان‌های غزه از جمله مقبره الفالوجا در نزدیکی اردوگاه جبالیا و گورستان شجاعیه در شمال غزه خبر داد.