انقلاب اسلامی ایران در ۴۵ سالگی، هفتمین قدرت دنیاست

    •••••  شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ — ۱۸:۴۵ کد مطلب : 155036/a   

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی انقلاب فرهنگی با فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، به مرور دستاوردهای این واقعه مهم تاریخی در حوزه‌های مختلف پرداخته است.

 

هر چه از بهمن ۵۷ فاصله می‌گیریم، اهمیت بررسی موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی و اهمیت بیان پیشرفت‌ها در تمام حوزه بیشتر می‌شود. از به‌دست آوردن استقلال سیاسی و آزادی، افزایش آگاهی‌های مردم و مشارکت سیاسی آن‌ها و پایداری در هشت سال دفاع مقدس که بگذریم، در عرصه‌های مختلف نیز قله‌هایی را فتح کرده‌ایم که بیش از همه بیانگر تفکری انقلابی است چراکه جوانان ایران اسلامی توانسته‌اند با وجود ۴ دهه تحریم ظالمانه، تهدید را به فرصت تبدیل کنند تا ایران در بسیاری از عرصه‌های علم و فناوری در رتبه‌های نخست جهانی بایستد.

 

نبوغ ایران در کنترل پاندمی کرونا

 

۴ سال از شیوع پاندمی کرونا در جهان می‌گذرد اما در مدت کوتاهی به فناوری داروهای بیماران کرونایی دست پیدا کردیم و با اتکا به توانمندی دانشمندان جوان، تجهیزات حفاظتی بیمارستانی و کمک تنفسی بیماران را ساختیم و در میان بهت جهانیان جزو ۱۰ کشور سازنده دنیا در ساخت واکسن کرونا شدیم از این منظر باید خاطرنشان کرد که رتبه هفتم داروسازی در جهان از آن کشورماست.

 

شکست انحصار آمریکا

 

از سوی دیگر پس از انقلاب توانستم رتبه هفتم جهان در تولید نانو دارو و رتبه چهارم دنیا در علم نوین نانو را به دست آوریم همچنین عنوان دومین کشور تولید کننده داروهای نوترکیب هموفیلی فاکتور ۷ و ۸ در دنیا را به خود اختصاص داده و توانستیم در جمع ۵ کشور سازنده لیزرهای پرتوان در جهان بایستیم همچنین در این میان رتبه چهارم دنیا در تولید علوم درمان ناباروری و رتبه پانزدهم جهان در چشم پزشکی به ایران رسیده است. با این توانمندی‌ها جزو ۱۰ کشور برتر دنیا در جراحی‌های قلب و دریچه قلب هستیم و این گذار انحصار آمریکا را شکسته‌ایم.

 

رتبه نخست شتاب علمی جهان

 

شاید برای برخی که ایران را در رسیدن به تولیدات صنعتی و علمی ناکام می‌دانند دور از ذهن باشد که کشورمان در سکوی چهارم جهان در علم رباتیک ایستاده و در صنعت فولاد به پله دهم جهان رسیده است البته باید یادآوری کرد که در صنعت نیز ایران جزو معدود کشورهایی است که توان تولید سازه‌های بزرگ دریایی را به دست آورده و در صنایع دریایی نیز به رتبه سیزدهم جهان رسیده‌ایم این در حالیست که با شتاب ۱۱ برابری رتبه دوم رشد علم در دنیا و رتبه نخست شتاب علمی جهان را کسب کرده‌ایم.

 

بازگشت به چرخه کامل تولید سوخت هسته‌ای

 

در سال‌های پس از پیروزی انقلابی اسلامی، توانستیم از وارد کننده بنزین به بزرگترین صادرکننده بنزین خاورمیانه تبدیل شویم و در صنعت هسته‌ای نیز به چرخه کامل تولید سوخت هسته‌ای دست یافته‌ایم و عنوان سیزدهمین قدرت نظامی و دهمین قدرت موشکی اقتدار ایران را به رخ جهان می‌کشاند.

 

همچنین رتبه نخست منطقه در تولید انرژی زمین‌گرمایی و رتبه اول خاور میانه و چهاردهم جهان در تولید برق هم را از آن خود کرده‌ایم از سوی دیگر رتبه سوم جهان در سد سازی پس از چین و ترکیه به کشورما رسیده است که در نوع خود پیشرفتی بزرگ و حیاتی محسوب می‌شود.

 

تدریس ۲۱ هزار عضو هیأت علمی زن در دانشگاه‌ها

 

با این همه، رتبه اول رشد شاخص توسعه انسانی جهان در ۴ دهه اخیر و نیز تدریس ۲۱ هزار عضو هیأت علمی زن در دانشگاه‌ها مختص ایران است که بیان می‌کند بر خلاف هجمه‌ها و تبلیغات سو، زنان ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در فضای آزاد علمی به خوبی پرورش یافته‌اند.

 

پس از انقلاب، ایران بزرگترین تولیدکننده ید در خاورمیانه شد و همچنین رتبه نخست تولید زرشک و زعفران جهان را به خود اختصاص داد. به رتبه سیزدهم خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی در جهان رسید و با همه تحریم‌های ۴ دهه گذشته، توانست رتبه هجدهم اقتصاد بزرگ دنیا را کسب کند.

 

ایران، هفتمین قدرت دنیا

 

در عرصه فناوری فوق پیشرفته فضایی، با پرواز سیمرغ ایرانی به فضای لایتناهی هشتمین کشور برتر دنیا در این عرصه نام گرفته‌ایم. البته باید یادآور شد که مهم‌ترین پیشرفت کشور که در منطقه آشوب زده خاورمیانه امنیت را به ارمغان آورده، پیشرفت‌های نظامی است و باید گفت در بخش‌های بسیاری به خودکفایی رسیده‌ایم. از اعتبار و تأثیر نام سلیمانی‌ها و فخری‌زاده‌هاست که مجله آمریکایی «امریکن اینترست»، ایران را هفتمین قدرت دنیا در موضوعات دفاعی، موشکی و تأثیرگذاری در سایر کشورها معرفی می‌کند.

 

اما تنها صحبت از علم، اقتصاد و قدرت نظامی نیست، توجه به قومیت‌ها و افزایش همدلی و همبستگی میان اقوام غیور و با تمدن ایران زمین، از نقاط عطف انقلاب اسلامی ایران است با توجه به همین ظرفیت هاست که مسیر انقلاب در بیانیه گام دوم رهبری بازتعریف می‌شود و توجه بیشتر به قدرت داخلی از نقاط عطف این بیانیه است.

 

و اما سیاه‌نمایی دشمنان

 

از روزهای نخست پیروزی انقلاب، دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به دنبال فروپاشی نظام و انقلاب اسلامی بوده و هستند و دریافته‌اندکه از طریق جنگ سخت نمی‌توانند به انقلاب و نظام ضربه بزنند لذا با جنگ نرم به دنبال مخدوش کردن ذهنیت مردم نسبت به انقلاب و نظام هستند.

 

همواره در طول این ۴۵ سال راهبرد دشمن این بوده که مردم را از طریق سیاه نمایی، بزرگنمایی مشکلات و کوچک جلوه دادن دستاوردهای انقلاب مأیوس و ناامید کرده و انقلاب و حکومت اسلامی را ناکارآمد جلوه دهد. آن‌ها با بهره‌گیری از شبکه‌های فارسی‌زبان پروژه سیاه نمایی را اجرا می‌کنند تا بدین وسیله نظام طاغوت را تطهیر کنند.

 

در سال‌های اخیر با کمترین بهانه‌ها مردم را به کف خیابان آوردند تا با هنجارشکنی و شعارهای ساختارشکنانه در کشور بحران ایجاد کنند و چون جوانان امروز اوج خفقان در دوران پهلوی را درک نکرده‌اند، گاهاً اسیر این سیاه‌نمایی‌ها شده و ناخواسته به بازی دشمن وارد می‌شوند.

 

در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی ساختار قدرت در دنیا را به هم ریخت، نظام سلطه را فروپاشید و نشان داد که می‌توان سلطه گر نبود و زیر بار سلطه هم نرفت. اکنون ایران، قدرتمندتر از گذشته میان ۲۰ کشور نخست دنیا قرار گرفته و این موضوع ثابت می‌کند که در این سال‌ها انقلاب اسلامی کارآمد بوده است. دهه فجر امسال این انقلاب، ۴۵ ساله می‌شود؛ انقلابی که همه این دستاوردها را در سایه خودباوری، اعتماد به نفس و جرأت انقلابی به یک ملت هدیه کرد.