تیری زهرآگین و آماده نابودی دشمنان

    •••••  چهارشنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۳ — ۲۲:۰۲ کد مطلب : 156467/a   

به گزارش تحلیل ایران صنعت دفاعی کشور در حوزه ساخت انواع پرنده‌های بدون سرنشین (پهپاد) زیر سایه تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی به سرکردگی رژیم جنایت‌کار آمریکا دستاوردهای مهمی متناسب با فناوری‌های روز دنیا داشته است.

 

پهپادها امروزه جایگاه مهمی در مجموعه قدرت نظامی کشورهای مختلف دنیا کسب کرده‌اند، این هواپیماهای بدون سرنشین به دلیل عدم نیاز به تأسیسات و پایگاه‌های بزرگ و ثابت، سادگی تعمیر و نگهداری، به کارگیری آسان، نداشتن تلفات انسانی، امکان استفاده از فناوری پیشرفته در ساخت و مزایای دیگر، بسیار برای کشورها به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران پراهمیت بوده است.

 

در این گزارش قصد داریم به بیان ویژگی‌های پهپادهای خانواده کمان که متشکل از کمان ۱۲، ۱۹ و ۲۲ بوده است، بپردازیم.

 

«کمان ۱۲»

پهپاد «کمان ۱۲»، یکی از تبلورهای راهبردی ما در حوزه ساخت پهپادها در راستای افزایش دامنه بازدارندگی برای کشور بوده است، این پرنده نخستین بار در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» نیروهای مسلح در بهمن‌ماه ۱۳۹۷ به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رونمایی شد که از آن تحت عنوان نخستین پهپاد رزمی ارتش یاد شده است.

 

این پهپاد قابلیت انجام عملیات رزمی با موشک‌های نقطه زن و جنگ الکترونیک و شناسایی را داشته و در حوزه پهپادی، متناسب با تغییر نوع تهدیدها، تولید و در اختیار نیروهای مسلح قرار می‌گیرد.

این پرنده جدی‌ترین تلاش نهاجا برای تولید یک پهپاد رزمی به منظور برطرف کردن نیازهای عملیاتی این نیرو بود، توان حمل حدودا ۲۰۰ کیلوگرم محموله را که می‌توانست محموله جنگالی، بمب و یا موشک باشد را داشت.

 

پهپاد «کمان ۱۲» به موشک اخگر با برد ۳۰ کیلومتر مجهز بوده است، اخگر در حقیقت موشکی مجهز به سیکر (جستجوگر) اپتیکی و با وزن سرجنگی ۷ کیلوگرمی است که نیروی پیشرانش از یک موتور میکروجت تأمین می‌شود و سرعت آن به ۶۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و نیز برد اعلام شده برای این موشک ۳۰ کیلومتر و وزن کلی آن نیز ۲۷ کیلوگرم اعلام شده بود.