ترکیه متا را ۳۷ میلیون دلار جریمه کرد

    •••••  پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ — ۱۳:۰۸ کد مطلب : 158722/a   

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، این رگولاتور پس از تکمیل دو تحقیق جداگانه درباره اشتراک گذاری داده در فیس بوک، اینستاگرام، واتس اپ و تردز این رأی را صادر کرد.

 

هیأت رقابت ترکیه در دسامبر ۲۰۲۳ میلادی به دلیل نقض احتمالی قوانین رقابت در نتیجه مرتبط شدن پلتفرم‌های تردز و اینستاگرام تحقیقی را آغاز کرد. این هیأت در ماه مارس ۲۰۲۴ میلادی طی اقدامی موقت اشتراک گذاری داده بین ۲پ لتفرم را متوقف کرد.

 

متا ماه گذشته اعلام کرد به طور موقت تردز را در ترکیه تعطیل کرده تا از دستور مذکور پیروی کند. پس از آن و روز گذشته هیأت رقابت جریمه ای معادل ۸۹۸ میلیون لیره برای فرایندهای پیروی از قانون و تحقیقات درباره فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ و همچنین ۳۳۶ میلیون لیره جریمه برای تحقیقاتی جداگانه درباره تردز برای متا تعیین کرده است.

 

طبق تصمیم رگولاتور ترکیه‌ای، کاربران می‌توانند داده‌های شخصی بین فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ را با رضایت خود ادغام کنند و میزان مصرف داده به آنها گزارش می‌شود. کاربران می‌توانند بعداً در صورت نیاز تنظیمات حساب کاربری خود را در پلتفرم هایشان تغییر دهند.

 

علاوه بر آنچه گفته شد هیأت رقابت ترکیه در ماه ژانویه ۲۰۲۴ میلادی جریمه روزانه‌ای معادل ۱۶۰ هزار دلار برای شرکت تعیین کرد زیرا نتوانسته بود اسناد کافی برای تحقیقات فراهم کند.

 

همچنین این هیأت در ماه مارس جریمه ای روزانه معادل ۴.۸ میلیون لیره به دلیل نوتیفیکیشن درباره اشتراک گذاری داده برای شرکت آمریکایی تعیین کرده بود.