تولیدکنندگان ایرانی امضا و اعتبار بین المللی گرفتند

    •••••  چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ — ۱۵:۵۰ کد مطلب : 158935/a   

به گزارش تحلیل ایران، علیرضا محب‌علی، رئیس هیأت مدیره انجمن آزمایشگاه‌های همکار آزمون و واسنجی ایران درباره عضویت ایران در اتحادیه نظام آزمایشگاهی (ILAC)، اظهار کرد: وقتی مراکز ارزی و نهادهای ارزیابی ما به واسطه عضویت مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران در اتحادیه بین‌المللی اعتباربخشی آزمایشگاهی عضو می‌شوند، امضا و گواهینامه‌های نهادهای ما عملاً به صورت بین‌المللی در کشورهای مختلف قابل پذیرش می‌شود. در این صورت اگر ما ویژگی‌های یک کالا را با استانداردی خاص تأیید یا بر اساس یک اظهار خاص تأیید می‌کنیم، عملاً آن کالا در کشورهای دیگر مورد اعتماد قرار می‌گیرد.

 

وی یادآور شد: چون در گذشته نهادهای ما بین‌المللی نبودند، امضا و اعتبار بین‌المللی نداشتند، نتیجه آن بود که اگر شما در تجارت خارجی می‌خواستید به کشوری جنسی یا خدماتی را صادر کنید یا به افراد خارجی خدماتی را ارائه کنید، حتماً باید توسط یک نهاد بین‌المللی آنها این specification را تأیید می‌کردند. حال این عضویت باعث تسهیل تجارت بین‌المللی ایران می‌شود. این مهم در تجارت داخلی هم تأثیرات مشابهی دارد و منجر به افزایش اعتبار عمومی و اعتماد مصرف‌کننده و اعتماد تولید کننده به کالای داخلی می‌شود، زیرا یک نهاد که دارای امضا بین‌المللی است آن را تأیید می‌کند.

 

محب‌علی با اشاره به آنکه از این به بعد مردم می‌توانند به کالای داخلی با امضا بین‌المللی اعتماد کنند، افزود: به صورت خودکار سطح استانداردهای ما ارتقا پیدا می‌کند، چون باید همگام با استانداردهای بین‌المللی باشد و وقتی استانداردهای ما افزایش پیدا می‌کند، این تأثیر مستقیم در سطح کیفیت زندگی مردم دارد و شاخص کیفیت زندگی اجتماعی عملاً با این بحث به مرور زمان بالا می‌رود و این گام، گام شروع برای این موضوع است و با این موضوع تأثیر قابل توجهی دارد و آن شاخص زندگی افزایش پیدا می‌کند.

 

وی عنوان کرد: بزرگترین ارزش افزوده‌ای که این عضویت برای کشور ما ایجاد می‌کند، استقلال سیاسی و اقتصادی است. اگر ما برای مالکیت یک طرح ارزیابی انطباق بین‌المللی داشته باشیم، به این معنی که بتوانیم خودمان گواهینامه‌هایی برای ویژگی‌های یک کالا یا خدمات صادر کنیم، تا اینکه گواهینامه‌ها را کشورهای دیگر برای کالای ما صادر کنند، عملاً رفتاری متفاوت رُخ داده و وابستگی‌های ما را در ویژگی‌ها و در مقایسه ویژگی‌ها از بین می‌برد. زمانی هست که شما می‌خواهید در ارتباط با یک سری ویژگی‌های کالایی که تولید کرده و قصد صادرات آن به کشورهای را دارید، این اتفاق مستلزم آن است که این ویژگی‌ها را کشور به خاطر آنکه آزمایشگاه‌های ما تا پیش از این از گواهی صلاحیت بین‌المللی را نداشت؛ کالاهای ما باید توسط کشور پذیرنده به کشور ثالثی که آزمایشگاه معتبر و مورد تأییدی داشت با هزینه‌های زیادی ارسال می‌شد تا این ویژگی‌های کالای ما برای کشور مقصد به تأیید برسد. حالا فرض کنید شما در این کالا دچار مشکلات تحریمی و تنگ‌نظری هم باشید، طبیعتاً تأیید نمی‌کنند و طبیعتاً آزمایشات کاملی روی آن کالا انجام نمی‌دهند و این موضوع، منجر به این می‌شود که شما به نظر دیگران وابسته باشید.

 

رئیس هیأت مدیره انجمن آزمایشگاه‌های همکار آزمون و واسنجی ایران خاطر نشان کرد: حال به موجب این اتفاق، وقتی نهادهای ما عملاً وجهه بین‌المللی پیدا می‌کنند؛ طبیعتاً به این مساله منتج می‌شود که ما این استقلال را پیدا کرده و مالکیت طرح‌های ارزیابی و انطباق با خودمان است. به معنای دیگر، برای این موضوع وابسته به نظام‌های مختلف نیستیم و در این رابطه کاملاً به استقلال می‌رسیم. این استقلال منجر به تقویت استقلال هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی می‌شود، چون لازم نیست وارد مسائل سیاسی بشویم و با دیپلماسی با کشورها صحبت کنیم که ما را تأیید کنند. از سوی دیگر از منظر اقتصادی شاهد تأثیرگذاری این اتفاق در بحث صادرات، واردات و تجارت داخلی خواهیم بود.

 

وی گفت: یکی از مواردی که می‌تواند در حوزه فناوری و پیشرفت فناوری مؤثر باشد، افزایش کیفیت‌هاست. وقتی ما استانداردهای متعالی‌تر داریم، عملاً می‌توانیم با صلاحیت بیشتری و با کیفیت بالاتری دست به توسعه فناوری بزنیم. یکی از پارامترهای توسعه فناوری این است که شما وقتی به یک فناوری نوین و جدیدی دست پیدا می‌کنید، و آن فناوری در دسته‌ای قرار می‌گیرد که کشورهای توسعه‌یافته به راحتی آن را به شما نمی‌دهند. حال با این عضویت جهانی تمامی این آسیب‌ها برطرف خواهد شد.

 

محب‌علی افزود: اگر شما بخواهید از میزان نوین بودن فناوری‌تان، از کیفیت اختراعتان آگاه باشید، مستلزم این است که آن فناوری را به کشوری که دارای این امضا بین‌المللی است بفرستید و از آن مطمئن بشوید. در یک چنین شرایطی ما نمی‌توانیم توسعه فناوری و فناوری را بدون کنترل کیفیت و بدون آزمون ارزیابی انطباق بررسی کنیم. ما نمی‌توانیم بگوییم این فناوری جدید است و نوین است. چون نه کارکرد آن مورد آزمایش قرار گرفته و نه specification و ویژگی‌هایش مورد اعتبار بین‌المللی است. پس وثوق بین‌المللی ندارد و گویی ما چیزی را برای خودمان درست کرده‌ایم.

وی ادامه داد: این تا حدی ارزشمند است، اما قابل صادر کردن نیست و جایی این را از ما نمی‌پذیرد و به عبارتی «لوکال» است. در محوطه خودمان است، اما وقتی ما این را به صورت بین‌المللی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم نهادی که دارای اعتبار بین‌المللی است آن را تأیید می‌کند. آن موقع ما می‌توانیم در این رابطه یک گواهی بین‌المللی ضمیمه فناوری خودمان کنیم و از اعتبار بین‌المللی فناوری‌مان مطمئن بشویم.

 

رئیس هیأت مدیره انجمن آزمایشگاه‌های همکار آزمون و واسنجی ایران با اظهار به اینکه این تفاهمنامه در راستای جهش تولید و بحث صنعت هم مؤثر است، توضیح داد: می‌توانم بگویم امضا این تفاهمنامه گام اول جهش تولید است. اگر ما این تفاهمنامه را به این صورت در نظر بگیریم که می‌تواند منجر به جهش تولید شود، و بدانیم که جهش تولید به معنای تولید انبوه و افزایش تولید در سطح کشور نیست، پس باید نگاهی دیگر داشته باشیم. به زعم ما، جهش تولید به معنای بالا بردن کیفیت و اعتبار بین‌المللی پیدا کردن و صادرات بیشتر و توسعه تولید است. پیشرفت تولید است. شاخص‌های پیشرفت، لزوماً شاخص‌های افزایشی نیستند. این نیست که بگوییم امروز به تولید انبوه رسیده‌ایم.

 

وی متذکر شد: ما امروز در شرایطی به سر می‌بریم که تولید ما از تمام دوران تاریخی این کشور قوی‌تر و بیشتر است و میزان تولید میزان قابل توجهی است، اما کیفیت تولید چیزی است که حضرت آقا به آن توجه داشتند و ما در جهش تولید موضوع کیفیت را داریم. این اعتباربخشی بین‌المللی منجر به این خواهد شد که ما بتوانیم سطح کیفیت‌مان را چندین برابر افزایش بدهیم و وقتی این اتفاق می‌افتد، تمامی گواهینامه‌هایی که ما برای تولید بعد از این صادر خواهیم کرد، عملاً اعتبار بین‌المللی پیدا می‌کنند. فراموش نکنیم اعتبار بین‌المللی پیدا کردن، گام اول آن صادرات، تسهیل صادرات و تجارت بین‌المللی است. این مهم؛ افزایش اعتماد عمومی را به همراه دارد و زمانی است که ما بتوانیم از کیفیت کالا و خدمات ایرانی به اندازه کالا و خدماتی که خارجی هستند اطمینان حاصل کنیم. چطوری می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم؟ با امضا بین‌المللی نهادهایی که در ارزیابی انطباق با استاندارد ملی و بین‌المللی کمک می‌کنند که لازمه آن اعتباربخشی است.