اسپانیا در آستانه به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین

    •••••  چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ — ۰۷:۲۸ کد مطلب : 159160/a   

به گزارش تحلیل ایران، منابع رسمی اسپانیایی به الجزیره گفته اند که نخست وزیر اسپانیا امروز در پارلمان تاریخ به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین را اعلام خواهد کرد.

 

همزمان روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی اعلام کرده است که ایرلند و اسپانیا قصد دارند همزمان از طرح‌هایی برای به رسمیت شناختن رسمی کشور مستقل فلسطین رونمایی کنند.

 

ساعاتی پیش نیز دولت ایرلند اعلام کرد که به صورت رسمی امروز چهارشنبه کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

پیشتر وزیر امور خارجه ایرلند اعلام کرده بود که کشورش تا پایان ماه جاری میلادی کشور فلسطین را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت خواهد شناخت.

 

دو روز پیش نیز نخست‌وزیر اسلوونی خبر داده بود که این کشور ماه آینده کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت خواهد شناخت.

«رابرت گلوب»، نخست وزیر اسلوونی در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان، با ابراز تأسف از اوضاع انسانی در نوار غزه، اوضاع باریکه را فاجعه بار خواند.

 

نخست وزیر اسلوولنی با اشاره به نقض قوانین حقوق بشری در غزه اعلام کرد که در ماه آینده میلادی کشور مستقل فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که اختلاف در مواضع کشورهای اروپایی به برقراری صلح کمکی نمی‌کند.

پیش از این، در ماه مارس، مقامات کشورهای اسپانیا، ایرلند، اسلوونی و مالت در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده بودند که آماده به‌رسمیت‌شناختن کشور فلسطین هستند.

هفته گذشته نیز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی اعلام کرد که اسپانیا، ایرلند و اسلوونی قصد دارند در ۲۱ ماه مه کشور فلسطین را به‌رسمیت بشناسند و سایر کشورها نیز می‌توانند از آن پیروی کنند.