موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/153683 :کد

خیر به آمریکا جواب 3 کشور اروپایی به ائتلاف

نه سه کشور بزرگ اروپا به ائتلاف اسرائیلی آمریکا

  یکشنبه ۰۳ دی ۱۴۰۲ — ۱۴:۳۲
تعداد بازدید : ۸۴   
 تحلیل ایران -نه سه کشور بزرگ اروپا به ائتلاف اسرائیلی آمریکا

به رغم تلاش‌های آمریکا برای الحاق کشورهای مختلف به ائتلاف برای مقابله با حملات یمن به اسرائیل، سه متحد اروپایی واشنگتن به این ائتلاف جواب منفی داده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فارس، در شرایطی که وزیر دفاع آمریکا لوید آستین هفته گذشته در زمان اعلام تشکیل ائتلاف دریایی علیه یمن نام فرانسه، اسپانیا و ایتالیا را به عنوان اعضای ائتلاف اعلام کرد، خبرگزاری رویترز در گزارش شنبه (دیشب) خود  از مخالفت این سه عضو ناتو با شرکت در این ائتلاف خبر داد.

«عملیات نگهبان رفاه» نام انتخابی آمریکا برای ائتلاف دریایی در دریای سرخ به منظور حفاظت از اسرائیل در برابر حملات یمن است اما برخی تحلیلگران می‌گویند که این ائتلاف را می‌توان «سپر دریایی اسرائیل» توصیف کرد.

 

 

این رسانه غربی با اشاره به ابهامات موجود درباره اقداماتی که کشورها در قبال ائتلاف دریایی آمریکا باید انجام دهند، تاکید کرد که شرکت‌های بین‌المللی کشتیرانی بیش از پیش دچار «سردرگمی» شده و در حال دور شدن از دریای سرخ هستند تا از حملات در امان بمانند.

سه شنبه هفته قبل بود که وزیر دفاع آمریکا لوید آستین با انتشار بیانیه خبر از تشکیل ائتلاف دریایی در دریای سرخ به منظور «تضمین امنیت دریانوردی» خبر داد. به گفته وی، ۱۰ کشور آمریکا، انگلیس، کانادا، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، نروژ، سیشل و بحرین عضو این ائتلاف هستند.

با گذشت چند روز بعد از این بیانیه، پنتاگون اعلام کرد بیش از ۲۰ کشور با الحاق به این ائتلاف موافقت کردند اما رویترز با تشکیک در این گفته پنتاگون نوشت که «برخی کشورها مشارکت (در ائتلاف) را تایید نکرده‌اند».

آستین پیشتر مدعی شده بود که «حداقل هشت کشور» در حال مشارکت با ائتلاف هستند اما خواستار آن شدند که نامشان به طور علنی منتشر نشود.

 

محمد علی الحوثی عضو شورای سیاسی عالی یمن هشدار داد که اگر آمریکا یا کشور دیگری به یمن حمله کند، هر کشوری که در این تجاوز شرکت داشته باشد، متضرر خواهد شد.

تازه ترین موضعگیری وزارت دفاع فرانسه نشان می‌دهد که پاریس به ائتلاف آمریکا ملحق نشده است. این وزارتخانه اعلام کرد که از تلاش‌ها برای تضمین آزادی دریانوردی در دریای سرخ حمایت می‌کند (اما) ناوهای فرانسوی تحت فرماندهی فرانسه این کار را می‌کنند. فرانسه در امارات یک پایگاه دریایی دارد و حدود ۱۵۰۰ نظامی فرانسوی هم در جیبوتی هستند.

به گفته وزارت دفاع ایتالیا، این کشور عضو ائتلاف آمریکا نیست و برای حفاظت از منافع ملی خود در دریای سرخ به درخواست‌های خاص کشتی‌های ایتالیایی جواب خواهد داد.

وزارت دفاع اسپانیا با رد درخواست آمریکا اعلام کرد که تنها در ماموریت‌های به رهبری ناتو یا اتحادیه اروپا مشارکت می‌کند و «ما به طور یکجانبه در عملیات در دریای سرخ مشارکت نخواهیم کرد».

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :