موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/153756 :کد

هشدار سفیر ایران در سازمان ملل به اسرائیل

هشدار سفیر ایران در سازمان ملل به رژیم صهیونیستی

  ﺳﻪشنبه ۰۵ دی ۱۴۰۲ — ۲۱:۴۸
تعداد بازدید : ۹۲   
 تحلیل ایران -هشدار سفیر ایران در سازمان ملل به رژیم صهیونیستی

با محکوم کردن "اقدامات شنیع و بزدلانه رژیم اسرائیل" اعلام کرد: ایران حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس حقوق بین الملل و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع در زمان مناسبی که لازم بداند،محفوظ می دارد.

به گزارش تحلیل ایران سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی برابر با ۲۶ دسامبر ۲۰۲۳ و ۵ دی ماه ۱۴۰۲ در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و همچنین رئیس شورای امنیت با یادآوری اینکه این نامه «برای اطلاع فوری آنها از حملات تروریستی هشدار دهنده و مکرر انجام شده توسط رژیم اسرائیل در جمهوری عربی سوریه» ارائه شده است، اعلام کرد:

 

همزمان با جنایات وحشیانه و اقدامات ناصواب بین‌المللی، رژیم اسرائیل فعالانه درگیر اقدامات تروریستی و تجاوزکارانه در مرزهای سوریه می‌شود. این اقدامات عمدی به طور خاص مستشاران نظامی ایرانی را هدف قرار داده است که به درخواست رسمی جمهوری عربی سوریه به صورت قانونی در این کشور برای کمک به مبارزه با تروریسم حضور دارند.

 

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: «ساعت ۴:۲۰ بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۵ دسامبر ۲۰۲۳، سید رضی موسوی مستشار ارشد نظامی که در ماموریت حمایت از ارتش سوریه در عملیات ضد تروریسم در حوالی دمشق بود، بر اثر سه موشک شلیک شده از مواضع رژیم اسرائیل در بلندی‌های جولان اشغالی به طرز فجیعی به شهادت رسید.»

 

ایروانی یادآور شد: «این اقدام شنیع و تروریستی دومین حمله به مستشاران ایرانی در این ماه پس از حمله مشابهی توسط رژیم اسرائیل در ۲ دسامبر ۲۰۲۳ است. متاسفانه حمله قبلی منجر به شهادت دو مستشار نظامی ایرانی به نام‌های محمدعلی عطایی شورچه و پناه تقی زاده شد.»

 

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران این اقدامات شنیع و بزدلانه تروریستی رژیم اسرائیل را به صراحت محکوم می کند. ایران حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس حقوق بین الملل و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع در زمان مناسبی که لازم بداند محفوظ می دارد. ایران همچنین بر حق ذاتی جمهوری عربی سوریه، بر اساس قوانین بین المللی، برای اتخاذ تمامی اقدامات لازم در پاسخ به حملات تروریستی و اقدامات تجاوزکارانه رژیم اسرائیل علیه حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی تاکید می کند.»

 

ایروانی در نامه خود به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت تصریح کرد: «انکارناپذیر است که رژیم اسرائیل مسئولیت به شهادت رساندن مستشاران بی گناه نظامی ایران و همچنین جنایات علیه غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی در جمهوری عربی سوریه را بر عهده دارد. ایران بدون شک این رژیم را مسئول چنین جنایات شنیع می داند.»

 

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد که به تعهدات منشوری خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی عمل کند و فعالیت‌های بدخواهانه رژیم اسرائیل و اقدامات تجاوزکارانه و تروریستی این رژیم در منطقه را که تهدیدی جدی برای صلح و امنیت جهانی است به شدت محکوم کند. این رژیم باید مجبور شود از قوانین بین المللی تبعیت کند و از فعالیت های بی ثبات کننده خود در منطقه دست بردارد.»

 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پایان نامه خود از دبیرکل و رئیس شورای امنیت خواست این نامه به عنوان سند شورای امنیت ثبت شود.

 

به گزارش ایرنا، سردار سیدرضی موسوی از مستشاران باسابقه سپاه روز دوشنبه در حمله رژیم صهیونیستی به منطقه زینبیه در حومه دمشق به شهادت رسید. او از مستشاران قدیمی نیروی قدس سپاه در سوریه و یار و همراه حاج قاسم سلیمانی بود که در حوزه پشتیبانی از محور مقاومت در سوریه فعالیت داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :