موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی خودرو

a/153974 :کد

سایپا:

تعهداتمان تمام شد؛ امکان پیش‌فروش‌ خودرو برای‌ ۱۴۰۳ داریم

  ﺳﻪشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۲ — ۱۰:۰۸
تعداد بازدید : ۹۹   
 تحلیل ایران -تعهداتمان تمام شد؛ امکان پیش‌فروش‌ خودرو برای‌ ۱۴۰۳ داریم

اداره اطلاع‌رسانی شرکت خودروسازی سایپا اعلام کرد: با توجه به ظرفیت تولید این شرکت و با توجه به اتمام تعهدات، این امکان وجود دارد که برای سال ۱۴۰۳ اقدام به پیش‌فروش محصولات کنیم.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فارس،  اداره اطلاع‌رسانی و فضای مجازی گروه خودروسازی سایپا پیرو انتشار مطلبی  در خبرگزاری فارس با عنوان «تلاش وزارت صمت برای عرضه خودرو با نرخ آزاد با وجود صراحت قانون شورای رقابت» با ارسال متنی به خبرگزاری فارس به ارائه توضیحاتی پرداخت. 

 در این توضیحات آمده است: گروه خودروسازی سایپا مطابق دستورالعمل تنظیم بازار خودروهای سواری ابلاغ‌شده از سوی شورای رقابت در اردیبهشت ‌‌سال جاری و همچنین طی اجرای مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه خودرو، نسبت به عرضه محصولات خود در این سامانه اقدام کرده است که طی آن 933 هزار و 163 متقاضی با انتخاب یکی از محصولات گروه سایپا مشارکت داشته‌اند.  

بر این اساس گروه سایپا،‌ مطابق سیاست‌های کلان وزارت صمت و با هدف پاسخگویی به همه درخواست‌ها و همچنین برنامه تولید نسبت به اولویت‌بندی متقاضیان تا موعد تحویل پایان سال ۱۴۰۳ اقدام کرده است. با برنامه‌ریزی‌های صورت پذیرفته و ایفای به‌موقع تعهدات برای 85 درصد متقاضیان یعنی 804 هزار و 205 نفر فراخوان صادر شد که از این تعداد 205 هزار و 509 نفر (حدود 25 درصد) اقدام به واریز وجه و ثبت نام نهایی کرده‌اند.  

در بخش دیگری از توضیحات سایپا آمده است: گروه خودروسازی سایپا در سال ۱۴۰۲ با اولویت قرار دادن شعار سال مبنی بر «افزایش تولید و مهار تورم» و همچنین دستور ۸ ماده‌ای ریاست‌جمهور در مسیر افزایش تیراژ تولید،‌ تنوع محصولات و کیفی سازی خودروها،‌ اجرای استانداردها 85گانه و ... حرکت کرد، به عنوان مثال در سال جاری 37هزار و 77 دستگاه خودروی شاهین تولید شد و این در حالی است که سال گذشته و در مدت مشابه عدد یاد شده 25 هزار و 890دستگاه بود. رشد 40 درصدی تولید شاهین نشان از آن دارد که گروه سایپا در پاسخ به تعهدات خود و تنظیم بازار خودرو گام بر می‌دارد. برای خودروهای گروه ساینا نیز رشد ۲۱ درصدی (تولید سال قبل ۷۴۴۹۸ دستگاه و سال جاری ۹۰۱۲۸ دستگاه )  حاصل شده است.  

با عنایت به اینکه میزان عرضه محصولات در مرحله دوم سامانه و اولویت بندی متقاضیان متناسب با ظرفیت تولید در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ لحاظ شده لذا با توجه به استقبال از فراخوان‌های صورت پذیرفته ( معادل ۲۵ درصد) قاعدتا برنامه‌های پیش‌بینی شده و استمرار روند رو به رشد تولید، رشد تولید محقق شده در سال جاری به‌عنوان موجودی مازاد بوده که گروه خودروسازی سایپا با رعایت حقوق همه متقاضیان مشارکت‌کننده در مرحله دوم سامانه، در اجرای آخرین طرح فروش خود، در دی ماه ابتدا نسبت به فراخوان مجدد این متقاضیان جهت انتخاب خودروهای عرضه شده اقدام و سپس نسبت به اجرای طرح برای عموم اطلاع‌رسانی کرده است. 
 
در ادامه توضیحات آمده است: تیراژ تولید گروه سایپا از ابتدای سال تاکنون 374 هزار دستگاه خودرو بوده و تا پایان سال جاری تعداد 189 هزار دستگاه تعهد باقی مانده است که 44 هزار دستگاه آن موجود و در مرحله تحویل به مشتری است و 71 هزار دستگاه آن نیز مربوط به سال 1403 است، با در نظر گرفتن تعداد تعهد یاد شده و با کسر 115 هزار دستگاه از کل 189 هزار دستگاه تعهد گروه سایپا تا پایان سال، 74 هزار دستگاه باقی می‌ماند که با پیش بینی 120 هزار دستگاه تولید تا پایان سال، تعداد 46 هزار دستگاه تولید مازاد بر تعهدات خواهد بود که سایپا می‌تواند به صورت فروش فوق العاده 90 روزه عرضه کند. 

در پایان این توضیحات آمده است: از 120 هزار نفر فراخوان 25 هزار نفر شرایط احراز ثبت نام را نداشته‌اند و از 95 هزار نفر باقی مانده نیز حدود 30 درصد شرایط واریز وجه دارند و عددی که منجر به ثبت نام قطعی می شود کمتر از 25 هزار نفر خواهد بود، لذا با توجه به اتمام تعهدات، گروه سایپا این امکان را دارد که برای سال 1403 اقدام به پیش‌فروش محصولات خود کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :