موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تولید

a/154593 :کد

تولید فولاد ایران در سال 2023

تولید فولاد ایران در سال ۲۰۲۳ از ۳۱ میلیون تن فراتر رفت

  جمعه ۰۶ بهمن ۱۴۰۲ — ۲۲:۳۹
تعداد بازدید : ۸۱   
 تحلیل ایران -تولید فولاد ایران در سال ۲۰۲۳ از ۳۱ میلیون تن فراتر رفت

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، ایران در سال ۲۰۲۳ بالغ بر ۳۱.۱ میلیون تن فولاد تولید کرده است که که ۱.۸ درصد از سال پیش از آن بیشتر است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فارس، انجمن جهانی فولاد در گزارش سالانه ۲۰۲۳ خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در سال ۲۰۲۳ به ۳۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده که نسبت به سال پیش از آن (۲۰۲۲) ۱.۸ درصد بیشتر شده است.

ایران در سال 2022 حدود 30 میلیون و 600 هزار تن فولاد تولید کرده بود.

 

* بیش از ۵۸ درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در سال ۲۰۲۳ در اختیار ایران

تولید فولاد در غرب آسیا در سال ۲۰۲۳ افزایشی بوده و نسبت به سال ۲۰۲۲ رشد ۱.۳ درصدی را ثبت کرده و به ۵۳.۲ میلیون تن رسیده است.

میزان تولید این منطقه در سال ۲۰۲۲ نیز نسبت به سال ۲۰۲۱ نیز بیش از ۷ درصد رشد داشته است.

کشورهای غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، شامل ایران، عراق، اردن، کویت، عمان، قطر، عربستان، یمن  هستند.

 

با توجه به تولید ۳۱.۱ میلیون تنی ایران در سال گذشته میلادی، ۵۸.۴ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران بوده است.

* ثبات تولید فولاد جهان در سال ۲۰۲۳

بر اساس این گزارش، تولیدکننده فولاد جهان در سال ۲۰۲۳ بیش از یک میلیارد و ۸۸۸ میلیون تن (۱۸۸۸.۲) فولاد تولید کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش بسیار جزئی داشته و در نتیجه انجمن جهانی فولاد درصد تغییر را صفر اعلام کرده است.

این کشورها در سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیارد و ۸۸۷ میلیون تن (۱۸۸۷.۶) فولاد تولیده کرده بودند.

چین با تولید ۱۰۱۹ میلیون تن، هند با تولید ۱۴۰.۲ میلیون تن و ژاپن با تولید ۸۷ میلیون تن، سه کشور نخست تولید فولاد در جهان در سال ۲۰۲۳ بودند.

 

*  بیشترین کاهش تولید سالانه برای هلند

بیشترین کاهش تولید در سال ۲۰۲۳ نیز به کشور هلند تعلق دارد که ۲۳.۹ درصد تولید فولاد این کشور کاهش یافته است؛ احتمالا این کاهش تولید به علت کمبود گاز و مشکلات این کشور برای تامین انرژی برای تولید فولاد بوده است چراکه بیشتر کشورهای اروپایی که پس از جنگ اوکراین و از دست دادن گاز روسیه با مشکل انرژی مواجه هستند، در این گزارش با کاهش تولید مواجه بوده‌اند.

سال گذشته اوکراین بیشترین کاهش تولید را به درگیری با روسیه به خود اختصاص داده بود؛ تولید فولاد این کشور نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش ۰.۶ درصدی دارد که نشان می‌دهد کاهش تولید ۷۰.۷ درصدی فولاد آن در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ نه تنها جبران نشده که کمی هم بیشتر شده است.

* بیشترین افزایش تولید برای هند

در میان ۷۱ کشور بررسی شده در این گزارش، اسکواکی با ۱۵.۴ درصد رشد، بیشتری میزان رشد تولید در میان کشورهای تولیدکننده فولاد در جهان را به خود اختصاص داده است.

اما بیشترین رشد تولید سالیانه در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به هند با ۱۱.۸ درصد تعلق دارد.

کشورهای اسلواکی با ۱۵.۴ درصد، هند با ۱۱.۸ درصد، آفریقای جنوبی با ۱۰.۶ درصد، فنلاند با ۷.۷ درصد، روسیه با ۵.۶ درصد، بنگلادش با ۵.۸ درصد، مصر با ۵.۴ درصد، مالزی با ۴.۱ درصد، اندونزی با ۲.۸ درصد، الجزایر با ۲.۸ درصد، رشد تولیدی بیشتر از ایران داشته‌اند.

* کاهش تولید فولاد اروپا در سال ۲۰۲۳

بر اساس برآوردهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۷.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲۶.۳ میلیون تن رسیده است.

سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس نیز کاهش ۴.۶ درصدی تولید داشتند و میزان تولید فولاد آنها به ۴۱.۷ میلیون تن رسیده است.

به این ترتیب، همه کشورهای اروپایی تولیدکننده فولاد در سال ۲۰۲۳ در سایه جنگ اوکراین و پی‌آمدهای بحران انرژی که صنایع این کشورها را مجبور به صرفه‌جویی کرده است، حدود ۱۲ درصد تولید فولاد خود را کاهش داده‌اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :