موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی انتخابات

a/154900 :کد

سه جهاد برای یک انتخابات باشکوه

مهدی فضائلی

  پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ — ۱۹:۵۱
تعداد بازدید : ۲۷۲   
 تحلیل ایران -سه جهاد برای یک انتخابات باشکوه

به هر اقدامی که هر زمان، بخصوص در آستانه انتخابات به امید و اعتماد مردم آسیب وارد کند باید به دیده تردید نگاه کرد و نقش نفوذی ها را نادیده نگرفت!

۱۱ اسفند سال جاری، موعد برگزاری انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است. انتخاباتی که با فاصله کوتاهی از چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

این انتخابات علاوه بر حساسیت ‌های همیشگی انتخابات و اهمیت حضور مردم، بدلایلی از جمله تحولات جهانی در حال شکل‌گیری، تحولات منطقه، و بخصوص اقدامات برنامه ریزی شده توسط دشمن برای پس از انتخابات (در صورت مشارکت پایین مردم)، اهمیت و حساسیتی مضاعف دارد که ضرورت مشارکت بالای مردم را بیش از پیش برجسته می کند.

اگر انتخابات و تحقق جمهوریت نظام مهم است که هست و اگر این انتخابات بدلایلی که به بعضی از آنها اشاره شد، اهمیت مضاعف دارد که دارد. لذا نه فقط همه دلسوزان انقلاب بلکه همه دلبستگان به ایران عزیز، به رغم برخی نارضایتی ها و گلایه هایی که دارند باید همه تلاش خود را برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات بکارگیرند.

این "باید" را زمانی بهتر درک می کنیم که تلاش بی وقفه مخالفان اعتلای ایران را برای ناامید کردن مردم از هر نوع حضور در صحنه و بویژه مشارکت در انتخابات و عدم تحقق این شکوه، درست رصد نماییم.

اگر چه فرصت بسیار کوتاه است و کمتر از 30 روز  به زمان برگزاری انتخابات مانده است اما می بایست حداکثر استفاده را از این فرصت برای تحقق سه جهاد ببریم؛ جهاد خدمت، جهاد تبیین و جهاد امیدآفرینی و اعتمادزایی.

جهاد خدمت بیش از همه، متوجه دولت است اما این بدان معنا نیست که دیگران باید دست روی دست بگذارند و دولت را تماشا کنند؛ همه نهادهای عمومی و انقلابی، همه نیروهای جهادی و هرکسی که می‌تواند به هر اندازه در همین مدت کوتاه خدمتی را به انجام برساند و مشکلی را حل کند نباید آرام بنشیند.

حتی لازم است خدماتی که روز انتخابات می‌تواند به افزایش مشارکت کمک کند، هرچند کوچک به نظر آید، شناسایی و برای انجامش برنامه ریزی شود.

نکته بسیار مهم و تعیین کننده ذیل جهاد خدمت، رفتار نامزدها و جریان ‌های حامی آنهاست و آن اینکه آیا نامزدها میدان رقابت را، مسابقه برای کسب قدرت می دانند یا خدمت؟ اگر مردم رقابت آنها را برای رسیدن و تصاحب قدرت تلقی کنند، انگیزه شان برای مشارکت کاهش پیدا خواهد کرد و برعکس اگر احساس کنند این رقابت برای خدمت به مردم است، مردم نیز انگیزه مشارکت شان تقویت می شود.

این احساس از رفتار نامزدها و حامیان آنها و میزان پایبندی به اخلاق انتخاباتی، شکل می گیرد.

جهاد تبیین، جهاد دیگری است که مجاهدان آن، همه کسانی هستند که می‌توانند روشنگری نمایند و عقل و احساس مردم را برانگیزانند.

القای شبهه، سوالات و ابهامات و تصورات عامیانه و غلط، موانع ذهنی و شناختی برای مردم در سطوح مختلف ایجاد می‌کند که چه‌بسا نخبگانی را برای مشارکت بی‌انگیزه سازد چه برسد به مردم عادی؛ اینجاست که مجاهدان میدان تبیین باید کوششی بی‌وقفه در پیش گیرند و حتی به مصداق طبیب دوار بطبه، بدنبال نیازمندان این روشنگری بگردند و البته از سرزنش سرزنش کنندگان هم ملول نشوند!

نقش و اهمیت جایگاه مجلس خبرگان و شورای اسلامی، تبعات مثبت و منفی مشارکت و عدم مشارکت، عملکرد مجلس شورای اسلامی در دوره اخیر و چرایی تلاش بی‌وقفه دشمن بمنظور بی‌انگیزه کردن مردم برای مشارکت، از جمله محورهای لازم برای روشنگری و تبیین است.

جامعه بی‌اعتماد به کارگزاران و نهادهای حاکمیتی و ناامید از تأثیر مشارکت خود، انگیزه‌ای برای مشارکت ندارد و درست به همین دلیل است که رسانه‌های دشمن یا همسو با دشمن، بی‌وقفه اعتماد و امید مردم را نشانه گرفته، آنرا آماج تیرهای سمی خود قرار داده ‌اند.

لذا بخش مهمی از جهاد خدمت اشاره شده و جهاد تبیین مورد تأکید، باید بمنظور همین ترمیم امید و اعتماد آسیب‌دیده طبقات مختلف مردم باشد.

به هر اقدامی که هر زمان، بخصوص در آستانه انتخابات به امید و اعتماد مردم آسیب وارد کند باید به دیده تردید نگاه کرد و نقش نفوذی ها را نادیده نگرفت!

برای سه جهاد فوق درنگ جایز نیست چرا که در بزنگاه‌هایی چون برهه انتخابات، طنین این سخن مرحوم قیصر امین پور بیشتر می شود؛ ... ناگهان چقدر زود دیر می‌شود!

                               

  مهدی فضائلی
  پژوهشگر و
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :