موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست زیست محیط

a/155059 :کد

افزایش تراز دریاچه ارومیه

افزایش ۲۶ سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه

  یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ — ۰۶:۱۹
تعداد بازدید : ۱۳۲   
 تحلیل ایران -افزایش ۲۶ سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه

فعالیت سامانه‌های بارشی زمستان در شمال غرب کشور باعث شکل‌گیری ذخیره برفی، در حوضه دریاچه ارومیه شده که نسبت به ابتدای سال آبی جاری ۲۶ سانتی‌متر افزایش‌یافته است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از شرکت مدیریت منابع آب ایران، فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور، گفت: تغییرات اقلیمی و مصارف بالای کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، باعث کاهش ورودی‌ها به این دریاچه شده؛ به طوری که در سال‌های اخیر این دریاچه با روند عمومی منفی مواجه بوده است و شرایط خشک را تجربه می‌کند. چنین شرایطی باعث شده است تا آب‌های ورودی به دریاچه نیز به طور موقت و در فصول تر سال باعث بهبود نسبی شرایط دریاچه شود و در فصول خشک، تراز دریاچه مجدداً روند کاهشی داشته باشد.

 

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به این نکته که در سال آبی جاری نیز فعالیت‌های سامانه بارشی سرد در شمال غرب کشور باعث شکل‌گیری ذخیره برفی مناسب، معادل متوسط بلندمدت، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه شده است، افزود: تراز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی تاکنون با افزایش ۲۶ سانتی‌متری مواجه بوده است، اما بر اساس آمار موجود، تراز اکولوژیک این دریاچه ۱۲۷۴.۱ متر است و احیای کامل دریاچه تا تراز مذکور، نیاز به رشد تراز ۴ متری و حجم بالغ بر ۱۴ میلیارد مترمکعبی دارد.

 

وی ادامه داد: ضرورت اجرای کامل مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه به‌ویژه کاهش جدی مصارف در این حوضه آبریز را می‌رساند تا در صورت تداوم فعالیت سامانه‌های بارشی، پهنه دریاچه ارومیه شاهد بهبود تراز و حجم آن باشیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :