موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی جامعه

a/155249 :کد

شهرداری زباله گردها را استخدام میکند

شهرداری زباله گردها را با حقوق ۱۵ میلیون تومان استخدام می کند

  چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ — ۰۶:۱۲
تعداد بازدید : ۴۷   
 تحلیل ایران -شهرداری زباله گردها را با حقوق ۱۵ میلیون تومان استخدام می کند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران از استخدام زباله گردها با حقوق ۱۲.۵ تا ۱۵ میلیون تومان خبر داد و گفت: ظرفیت استخدام ۵۰۰۰ گونی به دوش را داریم.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فارش زباله گردی یکی از معضلات اساسی شهر تهران است. سال هاست که وعده برخورد با زباله گردها داده شده ولی این مشکل مرتفع نشده است.

 

چندی پیش سازمان پسماند شهر تهران تفاهم نامه ای با وزارت دادگستری در خصوص برخورد با زباله گردی امضا کرد و قرار است با طرح های جدید، زباله گردها جمع آوری شوند.

 

در خصوص تغییر قرارداد پیمانکاران، برخورد با زباله گردی، جذب زباله گردها در شهرداری و ... با رضا محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران به گفت‌وگو نشستیم.

 

 

 

 

 

تعداد پیمانکاران را کم کردیم/ وضعیت قراردادها تغییر کرد

 

شهروندان از وضعیت زباله رضایت نداشتند و معتقد بودند در برخی از مناطق شهر تهران وضعیت رفت و روب خوب نیست،در این باره توضیح دهید.

 

قبلا تعداد پیمانکاران در مناطق 22 گانه شهر تهران بسیار زیاد بود. ما وضعیت قراردادها را تغییر داده و به یک ساختار واحد رسیده‌ایم.

 

در گذشته قراردادها پراکنده و ذی‌نفعان متعدد بودند؛ ما به یک قرارداد واحد رسیده‌ایم تا مشکلات رفت و روب کمتر شود.

 

در یک منطقه تا زباله به آراد کوه برسد دست 13 پیمانکار رد و بدل می شد

 

به عنوان مثال در منطقه یک ما 10 ناحیه داریم که حدود 9 پیمانکار جمع‌آوری زباله را برعهده داشت. یک پیمانکار تفکیک داشتیم و یک پیمانکار حمل زباله به آراد کوه، و در آراد کوه هم یک پیمانکار برای پردازش داشتیم. بیش از 14 نفر در این پروسه دست داشتند.

 

کارها یکپارچه شد/ تمام هم و غم پیمانکاران جمع کردن زباله خشک بیشتر بود

 

ما در حال حاضر همه را یکپارچه کرده‌ایم. در وضعیت قبلی پیمانکاران با هم رقابت بر سر زباله خشک می‌کردند و دیگر وقتی برای روفت و روب نداشتند تمام هم و غم آنها جمع کردن زباله خشک بیشتر بود.

 

بر سر مخازن تعداد زیادی آدم می گذاشتند تا زباله ها را جمع کنند/ تعدد پیمانکاران باعث شده بود که به جای اینکه کار خوب پیش رود افراد فقط به فکر زباله ارزشمند باشد

 

بخشی از زباله‌های خشک به کانکس می‌رفت؛ برخی هم با سرایدارها به تفاهم می‌رسیدند تا زباله‌ها را از ساختمان‌ها بگیرند. برای هر مخزن حدود 10 آدم داشتند که زباله خشک را جمع می‌کردند و پیمانکاران هم متعدد بود و هر پیمانکار مخصوص یک کار بود و این تعدد باعث شده بود که به جای اینکه کار خوب پیش رود افراد به فکر جمع‌آوری زباله خشک بیشتر برای کسب درآمد بیشتر بودند.

 

همه زباله ها برای یک پیمانکار است/ تفکیک را در هر بخشی که بخواهند می توانند انجام دهند

 

در حال حاضر وضعیت پیمانکاران چطور است؟ در هر منطقه چند پیمانکار وجود دارد؟

 

اما در حال حاضر ذی‌نفع واحد شده و همه زباله‌ها برای یک پیمانکار است. زباله از در منزل تا آرادکوه دست یک پیمانکار است. خودش می‌داند که زباله را در کدام بخش تفکیک کند. با این کار زباله‌گردها از مخازن حذف می‌شوند. دیگر زباله‌ها برای یک پیمانکار است. به جای اینکه زباله را در مخزن تفکیک کنند؛ می توانند در آرادکوه و یا در ایستگاه میانی این کار را انجام بدهد و یا به هر مدلی که خودش بخواهد مهم خروجی کار است.

 

 نوماند در کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند زباله‌گردی مؤثر است

 

در خصوص سامانه نوماند هم توضیح دهید. آیا در این مدل جدید این سامانه به کار می آید؟

 

سامانه نوماند را هم داریم که یک نرم‌افزار است و مردم می توانند با نصب این سامانه خودشان زباله‌ها را تفکیک و پولش را در جا بگیرند.

 

 نرم‌افزار کاربردی نوماند شروع به کار کرده است. تبلیغات و آموزش چهره‌به‌چهره توسط آموزشگران اداره پسماند انجام شد تا نقاط ضعف و قوت طرح نوماند شناسایی شود. شهروندان تهرانی می‌توانند سوپراپلیکیشن شهرزاد را نصب و با مراجعه به بخش نوماند درخواست خود را برای تحویل و فروش پسماندهای خشک ثبت و روز و ساعت مراجعه ناوگان دریافت پسماند را طبق زمان‌بندی دلخواه خود اعلام کنند.

 

جمع‌آوری زباله از طریق سامانه حمل‌ونقل پیمانکاران سازمان پسماند انجام و ثبت سفارش جمع‌آوری زباله خشک در همه مناطق ۲۲گانه شهر تهران توسط سرویس نوماند انجام خواهد شد.

 

این را هم بگویم که نوماند در کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند زباله‌گردی مؤثر است و وقتی که زباله خشک را از شهروندان تحویل بگیریم و وارد مخازن زباله نشود، بحث زباله‌گردی به‌مرور کاهش می یابد.

 

پس به این مرحله رسیدیم که چند راه برای تفیکی زباله داریم؛ یکی از راه‌های نصب سامانه نوماند، ایستگاه میانی و یا ایستگاه پایانی است .

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :