موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی آب و خاک

a/155783 :کد

افزایش ۵ برابری ورودی آب به دریاچه ارومیه

افزایش ۵ برابری ورودی آب به دریاچه ارومیه

  پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ — ۱۵:۴۵
تعداد بازدید : ۶۵   
 تحلیل ایران -افزایش ۵ برابری ورودی آب به دریاچه ارومیه

حجم آب ورودی به دریاچه ارومیه بیش از پنج برابر سال گذشته شده و از چهار مترمکعب بر ثانیه به ۲۱ مترمکعب رسیده است.

به گزارش تحلیل ایران، علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حجم آب ورودی به دریاچه ارومیه بیش از پنج برابر سال گذشته شده و از چهار مترمکعب بر ثانیه به ۲۱ مترمکعب رسیده است.

 

وی افزود: با توجه به مدیریت خوبی که استاندار آذربایجان‌غربی در رابطه با منابع آب،هم از لحاظ زمان، هم مکان و هم حجم خروجی داشته است، برنامه ریزی خوبی برای رسیدن حق آبه دریاچه ارومیه در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: امروز شاهد رهاسازی آب از دریاچه سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه هستیم که حجم ورودی این دریاچه را بازهم افزایش خواهد داد.

 

وی اظهار کرد: با توجه به روند افزایشی حجم دریاچه سد، ۳۰ مترمکعب بر ثانیه رهاسازی انجام می شود.

 

معاون رییس جمهور با اشاره به مزایای این رهاسازی ادامه داد: تغذیه سفره های زیرزمینی در مسیر و تالاب های اقماری و همچنین ورود آب به دریاچه ارومیه از جمله این مزایاست که هم شهرستان مهاباد و هم دریاچه از آن بهره مند می شوند.

 

سلاجقه با اظهار امیدواری مبنی بر کمک همگان برای رسیدن آب این سد به دریاچه ارومیه گفت: اگر دریاچه در مقیاس بزرگ به سامان برسد، ضریب تاثیرش بسیار زیاد خواهد بود.

وی افزود: با برنامه زمان بندی که استاندار آذربایجان غربی طراحی کرده، در اسفند، فروردین و اردیبهشت، بقیه سدها هم وارد مدار می شوند و حقابه دریاچه به خوبی تامین خواهد شد.

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :