موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/156658 :کد

ترامپ ؛

ترامپ: اسراییل در جنگ افکارعمومی شکست خورده است

  جمعه ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ — ۱۱:۲۷
تعداد بازدید : ۷۲   
 تحلیل ایران -ترامپ: اسراییل در جنگ افکارعمومی شکست خورده است

رییس جمهور سابق آمریکا باردیگر به انتقاد از صهیونیست‌ها ادامه داد و تل آویو را در افکارعمومی شکست خورده عنوان کرد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پولیتیکو، «دونالد ترامپ»، رییس جمهور سابق آمریکا که مدت‌هاست که خود را مدافع سرسخت اسراییل می‌داند، روز پنجشنبه باردیگر به انتقاد از صهیونیست‌ها ادامه داد و در سخنانی گفت که اسراییل در مدیریت جنگ غزه به دلیل انتشار تصاویر جنگ در رسانه‌های اجتماعی که تصاویر تخریب را نشان می‌دهد، صحنه را باخته است.

 

این برای دومین بار در دو هفته گذشته است که دونالد ترامپ از اسراییل به شدت انتقاد می‌کند.

 

ترامپ در گفت و گو با هیو هویت مجری محافظه کار رادیویی گفت: هر شب تصاویری از سقوط یک ساختمان منتشر می‌شود، اما آنها نباید چنین تصاویری را منتشر کنند و به دلیل انتشار همین تصاویر از جنگ در غزه است که اسراییل، مطلقاً در جنگ روابط عمومی و افکارعمومی بازنده شده است.

 

در هفته‌های اخیر، ترامپ انتقادات خود را از نحوه مدیریت اسراییل و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر در جنگ غزه در چند مرحله تکرار کرده است. پس از حمله حماس در ۷ اکتبر به اسراییل و آغاز عملیات طوفان الاقصی، ترامپ گفت که نتانیاهو برای این حمله آماده نبوده است. او همچنین گروه مقاومت ضد اسراییلی حزب الله لبنان را بسیار باهوش توصیف کرده است.

 

علیرغم انتقادهای ترامپ از نتانیاهو، اما او به حمایت از سرسخت‌ترین مدافعان اسراییل ادامه داده است. ترامپ در ماه‌های اخیر بارها با ادلسون سرمایه گذار صهیونیستی حامی اسراییل به عنوان غول کازینوهای آمریکا شام خورده است و ادلسون بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به کمپین‌های انتخاباتی ترامپ در گذشته کمک کرده است. انتظار می‌رود که ادلسون دوباره در انتخابات ۲۰۲۴ به ترامپ کمک کند.

 

از سوی دیگر، روابط بایدن با کابینه نتانیاهو نیز به شدت پرتنش است و شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی با اشاره به گفت و گوی اخیر بایدن و نتانیاهو، این گفت و گو را متشنج خواند و گفت بایدن اقدامات و رفتارهای رژیم صهیونیستی را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

 

در همین راستا، روزنامه عبری زبان اسراییل الیوم نیز اعلام کرد که بایدن برای اولین بار از آغاز جنگ در غزه، در گفت و گو با نتانیاهو خواستار آتش‌بس فوری به منظور بهبود اوضاع انسانی در این باریکه شده است. این روزنامه از این درخواست بایدن به عنوان ضربه‌ای قوی به اسراییل یاد کرده است.

 

همچنین آریل کهانا تحلیلگر سیاسی اسراییلی در گفت و گو با اسراییل الیوم در واکنش به مکالمه تلفنی بایدن و نتانیاهو گفت دو اظهارنظر تند و بی‌سابقه از بایدن، نخست اینکه او برای اولین بار از آغاز جنگ در غزه خواستار آتش‌بس فوری برای بهبود اوضاع انسانی این باریکه شده و دوم اینکه او گفته در سیاست‌های خود در قبال جنگ در غزه تجدید نظر خواهد کرد و به عبارتی می‌توان گفت که حمایت عملی او از اسراییل به پایان نزدیک شده است.

 

از سوی دیگر، امیت سیگال در شبکه ۱۲ گفت از دعوت به آتش‌بس موقت برای آزادی اسرای اسراییلی، به مرحله درخواست بایدن از اسراییل برای تسلیم شدن در برابر خواسته‌های حماس به منظور دستیابی به آتش‌بس رسیده‌ایم. سیگال گفت فشارهای همسر بایدن بر او اثر خود را گذاشته است.

 

باراک راوید در پایگاه خبری عبری زبان والا هم تاکید کرد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل اعلام کرده وضعیت جاری در غزه غیرقابل قبول است و حمله به نیروهای امدادرسان دیگر نباید تکرار شود و اگر شاهد تغییرات مورد نظر خود در سیاست‌های اسراییل در غزه نباشیم، مجبور خواهیم بود تغییراتی در سیاست‌های خود ایجاد کنیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :