موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/156765 :کد

سید حسن نصرالله:

واکنش ایران در راه است

  ﺳﻪشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ — ۰۵:۴۵
تعداد بازدید : ۷۵   
 تحلیل ایران -واکنش ایران در راه است

دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به حمله اخیر رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق گفت: آمریکا، اسراییل و تمام جهان این پیغام را گرفته‌اند که واکنش ایران در پیش است و این حق این کشور است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از العهد، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی به مناسبت مراسم بزرگداشت حزب‌الله برای شهادت سردار زاهدی و همرزمان این شهید در نتیجه حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر حقایق اقدامات شهید زاهدی را آشکار کنیم مشکل افرادی که نباید هویتشان آشکار شود را داریم و در این صورت دستاورد دشمن را بزرگ خواهیم کرد و از سوی دیگر اگر این حقایق را نگوییم شاید حق این شهید را ادا نکرده باشیم. حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و لبنان به سال ۱۹۸۲ و ورود اسرائیل به لبنان باز می‌گردد. امام خمینی در آن زمان در قید حیات بودند و جنگ تحمیلی به ایران در جریان بود. در آن زمان اعضای سپاه پاسداران در جبهه‌ها بودند اما به دلیل ورود آنان به لبنان، اعضای سپاه برای رویارویی با اشغالگران به لبنان و سوریه آمدند.

 

وی افزود: نیروهای ایرانی به الزبدانی در سوریه آمدند، اما در نتیجه برآورد وضعیت تصمیم گرفته شد که گروهی از افسران و اعضای سپاه پاسداران برای انگیزش مقاومت مردمی، انتقال تجربه، مشورت، آموزش و پشتیبانی لجستیکی باقی بمانند. افسران و افراد سپاه پاسداران به منطقه جنتا در لبنان آمدند و نخستین اردوگاه آموزشی در این منطقه برپا شد.

 

نصرالله گفت: با تحولات رخ داده در سوریه طی سال ۲۰۱۱ مستشاران ایرانی و نیروهایی از گروه‌های مقاومت نیز در این منطقه حاضر شدند. به نظر می‌رسید رخ دادهای سوریه به مقاومت منطقه نیز آسیب می‌زند.

 

بزرگترین حمله رژیم صهیونیستی به سوریه

 

وی ادامه داد: اشغالگران کنسولگری ایران را هدف قرار دادند و مستشاران نظامی ایرانی به شهادت رسیدند. این در حالی بود که حضور آنان در این محل امری طبیعی و در قالب عرف‌ها بود. آمریکا و برخی کشورهای اروپایی نیز در خصوص نقش کنسولگری ایران در دمشق به بحث پرداختند.

 

نصرالله گفت: حمله به مستشاران ایرانی در کنسولگری این کشور در دمشق بزرگترین تجاوز اسراییل به سوریه از سال‌ها پیش به شمار می‌آید. این حمله اسراییل به دلیل شکستِ جنگ در سوریه انجام می‌شود که اسراییل نیز در آن نقش داشت.

 

وی افزود: حمله به مستشاران ایرانی در سوریه بخشی از روشن‌ترین و قانونی‌ترین نبرد اساسی، یعنی نبرد با دشمن است. حمله اسراییل به مستشاران ایرانی ۲ مورد جدید را در بر می‌گیرد. نخستین مورد حمله به خاک ایران است که به معنی تعرض به ایران به شمار می‌آید. مورد دوم نیز سطح ترور است؛ زیرا شهید زاهدی رییس مستشاران ایرانی در لبنان و سوریه بود.

 

واکنش ایران در راه است

 

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: برآوردها به این موضوع اشاره دارد که دشمن در برآوردهای خود در حمله به کنسولگری ایران اشتباه کرده است و این موضوع در موضع ایران و واکنش موردانتظار از سوی این کشور نمود یافته است. آمریکا، اسراییل و تمام جهان این پیغام را گرفته‌اند که واکنش ایران در پیش است و این حق این کشور است.

 

نصرالله گفت: دشمن جنگی علنی را اعلام کرده و قصد حمله به نیروهای ایرانی را دارد و در این حال مستشاران ایرانی که خدمات بزرگی را در سطح مقاومت در منطقه ارایه دادند هدف قرار می‌دهد.

 

وی افزود: این حمله از درک اسراییل نسبت به نقش پاسداران مستشار در منطقه در سطح مقاومت بر می‌خیزد. دشمن اعلام کرده که هدف از این حمله‌ها اخراج مستشاران ایرانی از سوریه است، اما با وجود خون‌هایی که با این هدف ریخته شد نتوانسته آن را محقق کند و آن‌ها برای پشتیبانی از مقاومت در فلسطین و لبنان و حمایت از سوریه باقی مانده‌اند.

 

نصرالله ادامه داد: ادعاهایی که در خصوص اینکه ایران در سوریه تصمیم‌گیر است به هیچ وجه درست نیست و کمک‌هایی که ایران در جریان جنگ انجام داده برای این بوده که تاریک‌دلان، تروریست‌ها و اسراییلی‌ها بر منطقه تسلط پیدا نکنند. این موضوع یک فریضه مقدس است.

 

رابطه حاج زاهدی با لبنان از سال ۱۹۹۸ شروع شد

 

وی افزود: حاج زاهدی مانند دیگر جوانانی بود که ستون انقلاب اسلامی به شمار می‌رفتند. او از جوانی مسوولیت‌های بزرگی را به دوش کشید و این فرماندهی‌ها را میدان نبرد به وی محول کرد. او جانباز جنگی بود و در سال‌هایی که با ما گذراند این جراحات روی وی اثر می‌گذاشت. رابطه حاج زاهدی با لبنان از سال ۱۹۹۸ شروع شد؛ زمانی که شهید قاسم سلیمانی سکان نیروی قدس را به دست گرفت و او را به عنوان مسوول سپاه در منطقه برگزید.

 

نصرالله ادامه داد: حاج زاهدی دوره اوجش از سال ۲۰۰۰ را همراه ما بود و در آن زمان ۴ سال را سپری کرد و پس از آزادی جنوب لبنان با آبادانی و آماده‌سازی برای مقابله با دشمن با ما همراهی کرد. حاج زاهدی در سال ۲۰۰۸ و پس از شهادت شهید عماد مغنیه به لبنان بازگشت و در آن زمان روی بازگشت وی به این منطقه اجماع وجود داشت و تا سال ۲۰۱۴ به مدت ۶ سال در اینجا ماند. وی در سال ۲۰۲۰ به لبنان بازگشت و تا زمان شهادتش در اینجا بود. او ۱۴ سال از زندگی مبارکش را در میان ما سپری کرد و بهترین یاور، پشتیبان و مشاور بود و با قدرت در کنار ما حضور داشت.

 

وی افزود: شهید زاهدی مهاجر به سوی خدا بود. او خانواده‌اش را ترک کرد و در میان ما زندگی کرد و در بیش‌تر اوقات او و همسرش از عزیزانشان به دور بودند. شهید زاهدی فرمانده‌ای مجاهد و فداکار بود که شبانه روز برای خدمت به مقاومت تلاش می‌کرد و بسیار فروتن، صریح، ناصح، دوستدار، جدی و کوشا بود و از درد و غم ما می‌رنجید و با شادی ما شاد می‌شد.

 

شوق حاج زاهدی برای شهادت

 

نصرالله گفت: شهید زاهدی در آخرین دیدار به من گفت که این بار برای شهادت آمده‌ام و نباید مرا از رفتن به جبهه و جنوب منع کنی. زیرا من با وجود اینکه از روز نخست طوفان الاقصی می‌خواست به جبهه بپیوندد او را از این موضوع منع کردم.

 

وی افزود: شهید زاهدی پس از شهادت حاج قاسم نزد ما آمد و گفت که آمده‌ام تا به وظیفه خود عمل کنم، اما امیدوارم شهید شوم و به حاج قاسم بپیوندم. او از برادران می‌خواست که برای شهادتش دعا کنند. این ویژگی فرماندهان است؛ آن‌ها برای تحقق پیروزی اقدام می‌کنند، موضوعی که هم یک برنامه شخصی و هم یک برنامه برای امت است، اما شهادت، دیدار با خدا و رسیدن به بهشت یک برنامه و موفقیت شخصی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :