موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/156773 :کد

نماینده ایران در سازمان ملل متحد:

آمریکا اعتبار خود را صرف حمایت از نسل‌کشی در غزه کرده است

  ﺳﻪشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ — ۰۸:۵۳
تعداد بازدید : ۷۱   
 تحلیل ایران -آمریکا اعتبار خود را صرف حمایت از نسل‌کشی در غزه کرده است

نماینده دائم کشورمان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص فلسطین: آمریکا تمام اعتبار و آبروی خود را صرف حمایت از نسل کشی در غزه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که طی روز جاری و به منظور بحث در خصوص اقدامات شورای امنیت در خصوص وضعیت غزه برگزار گردید، نماینده دائم کشورمان در نیویورک در سخنرانی ملی کشورمان اظهار داشت: «برغم تمام خواسته‌های بین المللی و تصویب قطعنامه ۲۷۲۸ شورای امنیت مبنی برای برقراری آتش بس، با بی اعتنایی اسرائیل به قواعد بین المللی و بمباران بی امان و تدوام نسل کشی علیه مردم غزه، وضعیت ویرانگر غزه همچنان ادامه دارد و اوضاع امنیتی و انسانی در منطقه تشدید شده است. اقدامات وحشیانه و نسل کشی در غزه و همچنین نقض مکرر قوانین بین المللی بدون رضایت صریح و حمایت همه جانبه سیاسی، مالی و نظامی و مشارکت ایالات متحده امکان پذیر نبود.

 

وی افزود: از دیگر سو آمریکا بازی ریاکارانه ای در شورای امنیت دارد. هدف واقعی واشنگتن با پیشنهاد پیش نویس قطعنامه - که در ۲۲ مارس توسط فدراسیون روسیه و چین وتو شد - تدوین متنی مبتنی بر مصالحه نبود بلکه با ایجاد پیش‌شرط‌هایی برای آتش‌بس و گنجاندن عناصر سیاسی غیرقابل قبول، پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده قصد داشت به اسرائیل برای انجام عملیات نظامی در رفح چراغ سبز نشان دهد و دست اسرائیل برای تداوم پاکسازی قومی در غزه را باز بگذارد. به نحو ریاکارانه این اقدامات تحت عنوان پیشنهاد آتش بس انجام شده است.» وی افزود: «ایالات متحده با ایفای نقشی مخرب، تمام ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک برای جلوگیری از برقراری آتش بس را از کار انداخته و عمداً تلاش‌های چندجانبه تحت نظارت سازمان ملل را به خاطر منافع خودخواهانه ژئوپلیتیکی خود در منطقه خاورمیانه تضعیف کرده است.» وی با اشاره به عدم پایبندی رژِیم صهیونیستی به تعهدات بین اللمللی و قطعنامه شورای امنیت در خصوص آتش بس اظهار داشت: این وضعیت ثابت می‌کند که ما به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تحت فصل هفتم نیاز داریم و این رژیم باید مشمول مجازات‌های بین المللی شود.

 

نماینده دائم کشورمان همچنین با اشاره به حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق وشهادت هفت نفر از وابستگان نظامی کشورمان در این حادثه، اظهار داشت که با این اقدام رژیم اسرائیل مرتکب نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین المللی، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه شد که ننگ عمیقی برای اصل مشترک جامعه بین المللی، یعنی مصونیت کارکنان و اماکن دیپلماتیک و کنسولی است. وی تاکید داشت: «مصونیت اسرائیل از مجازات بین المللی، مشروعیت قوانین بین المللی را به چالش می‌کشد و مایه تأسف است که شورای امنیت نتوانسته به صورت یکپارچه این حملات تروریستی را محکوم کند.»

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :