موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/157028 :کد

اسرائیل انتظار چنین پاسخ شدیدی را نداشت

اسرائیل انتظار چنین پاسخ شدیدی را نداشت

  پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ — ۱۵:۴۸
تعداد بازدید : ۶۰   
 تحلیل ایران -اسرائیل انتظار چنین پاسخ شدیدی را نداشت

روزنامه آمریکایی بر اساس اسناد داخلی اسرائیل گزارش داد تل‌آویو شدت پاسخ تهران به حمله دمشق را اشتباه محاسبه کرده و تنها انتظار حملات در مقیاس کوچک از سوی خود ایران یا نیروهای مقاومت را داشت.

به گزارش تحلیل ایران؛ «اسرائیلی‌ها به شدت اشتباه محاسباتی کرده بودند و فکر می‌کردند ایران پاسخ شدید (به حمله اول آوریل به ساختمان کنسولی سفارت ایران در دمشق) نخواهد داد» این روایت روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از چند مقام آمریکایی که در بحث‌های سطح بالا بعد از حمله تنبیهی ایران شرکت داشتند و همچنین یک مقام ارشد اسرائیلی است.

 

طبق گزارش امروز این رسانه، مقام‌های آمریکایی از این که فقط چند دقیقه قبل از حمله دمشق مطلع شده بودند و اهمیت این حمله به آن‌ها منتقل نشده بود، عصبانی بودند.

 

دو مقام اسرائیلی به نیویورک تایمز گفتند برنامه‌های حمله دمشق دو ماه قبل از انجام آن آغاز شد و بعد کابینه جنگ اسرائیل آن را 22 مارس (سوم فرودین) تایید کرد. 

 

در گزارش نیویورک تایمز آمده که در اسناد داخلی اسرائیل که پاسخ‌های بالقوه تهران در آن ذکر شده، در هیچ یک از موارد حمله در مقیاسی که ایران با بیش از 300 پهپاد و موشک انجام داد، پیش‌بینی نشده بود. 

 

بر اساس این گزارش، اطلاعات اسرائیل در ابتدا انتظار داشت که ایران حداکثر 10 موشک زمین به زمین شلیک کند و در نهایت هفته گذشته آ‌ن‌ها تخمین را به 60 تا 70 موشک زمین به زمین افزایش دادند که بعد مشخص شد آن هم اشتباه بوده است.

 

مقامات آمریکایی به نیویورک تایمز گفتند لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا سوم آوریل با یوآو گالانت وزیر جنگ اسرائیل صحبت کرد. در این تماس، آستین شکایت کرده که حمله اسرائیل علیه ایران، نیروهای آمریکایی را در معرض خطر قرار داد و عدم هشدار قبلی به آن‌ها فرصتی برای آماده شدن نداد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :