موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/157647 :کد

کاهش تورم نقطه‌ای به ۳۴درصد در فروردین ۱۴۰۳

کاهش تورم نقطه‌ای به ۳۴درصد در فروردین ۱۴۰۳

  ﺳﻪشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ — ۱۱:۰۴
تعداد بازدید : ۷۷   
 تحلیل ایران -کاهش تورم نقطه‌ای به ۳۴درصد در فروردین ۱۴۰۳

تورم نقطه به نقطه فروردین طبق جدیدترین برآورد بانک مرکزی حدود ۳۴درصد شده است، درحالی که این نرخ در شهریور ۱۴۰۰ معادل ۵۳درصد بوده است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تسنیم، بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود؛ تورم نقطه به نقطه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در فروردین سال 1403 نسبت به فرودین سال 1402 به‌میزان 27.7 درصد کاهش پیدا نموده و به سطح کمتر از میانه کانال 30 درصد رسیده است.

 

تازه‌ترین اطلاعات دریافتی خبرنگار تسنیم نیز بیانگر آن است که نرخ تورم نقطه به نقطه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در فروردین ماه سال جاری حدود 34 درصد محاسبه شده است درحالی که این نرخ در شهریور 1400 معادل 53 درصد بوده است.

 

تورم نقطه به نقطه شاخص بهای تولیدکننده نیز از 70.9 درصد شهریور 1400 به 23.8 درصد در فروردین 1403 رسیده است؛ ضمن اینکه تورم دوازده‌ماهه شاخص بهای تولیدکننده نیز از 82.6 درصد شهریور 1400 به 31.2 درصد در فروردین ماه سال جاری کاهش یافته است.

نرخ تورم , رشد نقدینگی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

البته طبق تازه‌ترین آمار اعلامی از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی، نرخ رشد نقدینگی که تا پایان اسفند سال گذشته به 24 درصد کاهش یافته بود، در فروردین به 23 درصد رسیده است؛ رشد پایه پولی نیز طبق تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی که ساعتی قبل منتشر شد در اسفند 1402 با 16.9 واحد درصد کاهش، به 28.1 درصد رسیده است.

نرخ تورم , رشد نقدینگی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

ضمن اینکه نرخ رشد پول نیز که سال گذشته 33 درصد بود، تا 16 فروردین امسال به 16 درصد کاهش یافته است. رشد پول معیار مهمی برای انتظارات تورمی است و کاهش نرخ رشد آن نشانگر کاهش انتظارات تورمی است.

نرخ تورم , رشد نقدینگی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

گفتنی است ضریب فزاینده نقدینگی نیز در پایان اسفند‌ماه 1402 نسبت به پایان اسفندماه 1401، معادل 2.9 درصد کاهش یافته و به رقم 7.112 رسیده است.

 

بانک مرکزی معتقد است در مجموع کاهش رشد نقدینگی، کاهش رشد پایه پولی، کاهش رشد پول و نیز تنزل ضریب فزاینده نقدینگی همگی دلالت بر اثربخشی سیاست‌های پولی بانک مرکزی مبتنی بر استفاده ترکیبی از کلیه ابزارهای سیاست‌های پولی دارد که این موضوع نه‌تنها در سال گذشته بلکه به‌صورت مؤثرتری می‌تواند تأثیر منجر به تداوم پایدار روند نزولی نرخ تورم در دوره‌های زمانی آتی داشته باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :