موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/158887 :کد

۷ راهکار خروج بورس از شرایط رکودی و فرسایشی

۷ راهکار خروج بورس از شرایط رکودی و فرسایشی فعلی

  ﺳﻪشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ — ۱۲:۳۹
تعداد بازدید : ۴۷   
 تحلیل ایران -۷ راهکار خروج بورس از شرایط رکودی و فرسایشی فعلی

در حالی که بورس ۷۰ درصد روزهای معاملاتی در سال جاری را با افت همراه بوده، رئیس سازمان برنامه می‌گوید یک‌سوم تامین مالی تولید باید از طریق بورس باشد یعنی عددی حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از  فارس، سهامداران هر روز در حال مشاهده آب شدن سرمایه خود در بورس هستند. سهامداران در ۱۲ روز معاملاتی گذشته حداقل ۳۵ درصد از سرمایه خود را از دست داده‌اند.
روند بورس در سال۱۴۰۳، کاملا منفی بوده و بیش از ۷۰ درصد روزهای معاملاتی در سال جاری، شاخص‌های بورس افت کرده‌اند. خروج ۲۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس در دو هفته گذشته، نشان می‌دهد بسیاری از سهامداران فرار را به قرار، به عنوان یک راهکار کوتاه مدت ترجیح داده‌اند.
 
بورس از سال۹۹ که با سقوط در شاخص‌ها و افزایش بی‌اعتمادی مواجه شد تاکنون نتوانسته قد راست کند و همین موضوع نیز منجر به خروج شدید پول از بورس شده است.در ۱۲ روز گذشته بیش از ۵ برابر پول وارد شده از ابتدای اسفندماه سال گذشته به بورس، از این بازار خارج شده و در همین مدت شاخص ۲ کانال از دست داده است.
رکوردشکنی بورس در سال۹۹، منجر به رکود ۴ ساله در این بورس شده و بازار سهام در این مدت نتوانسته است بازدهی حتی ۱۰ درصدی را برای سهامداران به همراه داشته باشد.
بازار سرمایه در صورتی که کارکرد درستی داشته باشد می‌تواند نقش موثری در زمینه تامین منابع مالی جهت جهش تولید داشته باشد.
این در حالی است که نگاه سازمان برنامه و دولت به بورس به عنوان یک منبع تامین مالی درست نبوده و در سال‌های گذشته ضربات مهلکی به بورس زده است.
 
مجتبی دانشی، در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره شرایط فعلی بورس اظهار کرد: دولت به عنوان متولی اقتصاد نباید به بورس نگاه بخشی داشته باشد و این بازار را به عنوان تامین کننده کسری بودجه خود ببیند.این در حالی است که محمد صادقی، کارشناس اقتصادی می‌گوید دولت برای کاهش تورم در حال کنترل بورس است.
کارشناسان می‌گویند کاهش فاصله دلار نیمایی و دلار بازار آزاد، تعدیل نرخ بهره، اصلاح دستورالعمل خوراک پتروشیمی ها، کاهش زمان تجدید ارزیابی دارایی به ۳ سال یکبار، تسهیل اعتباردهی به کارگزاری‌ها توسط شبکه بانکی، اصلاح بند س تبصره ۶ قانون و حذف قیمت‌گذاری دستوری صنایع، ۷ راهکار کوتاه مدت و میان مدت برای خروج بورس از شرایط فعلی است.
                               

سهامداران     بورس     رکود     شاخص        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :