موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی جهاد و شهادت

a/159211 :کد

سوم خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ — ۱۱:۴۷
تعداد بازدید : ۸۲   
 تحلیل ایران -سوم خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر

تمام نقاط کشور ایران از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب عطرآگین از حضور شهیدانی است که با نثار خون خویش از خاک وطن دفاع کردند و بیگانگان را از ایران بیرون راندند.

به گزارش تحلیل ایران تمام نقاط کشور ایران از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب عطرآگین از حضور شهیدانی است که با نثار خون خویش از خاک وطن دفاع کردند و بیگانگان را از ایران بیرون راندند. در این میان و در طول 8 سال دفاع مقدس مقاومت مردم خرمشهر، حماسه ای از یاد نرفتنی است، مردمی که بدون هیچ امکاناتی از مال و جان و ناموسشان دفاع نمودند شهید دادند اما یک وجب از خاکشان را به دشمن نسپردند. سوم خرداد و فتح خرمشهر، جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه ملت ایران است.

 

در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه همان سال عملیات سوم آغاز و از اهداف این عملیات جمع آوری اطلاعات و اخبار از درون شهر خرمشهر توسط رزمندگان اطلاعات عملیات سپاه بود تا گردان‌های حاضر بتوانند به داخل شهر نفوذ کنند.

 

با توجه به سختی عملیات قبل از شروع عملیات به ما گفته بودند برگشتی در این عملیات وجود ندارد و یا شهادت هست یا اجساد به طور کامل سوخته می‌شود یا حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد افراد به اسارت دشمن در خواهند آمد که احتمال آن خیلی کم است.

 

وی خاطر نشان کرد: در این عملیات گردان‌های زیادی شرکت داشتند، بنده در قالب گردان ۸۲۱ بلال که متشکل شده بود از گروه ۴۴ و ۵۵ توپخانه اصفهان و هوانیروز اصفهان به فرماندهی امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی در این عملیات حضور داشتم.

 

حسینی عنوان کرد: در عملیات نهایی بیت المقدس که از مهمترین عملیات‌های آن زمان محسوب می‌شد، رزمندگان گردان‌های ۸۲۱ بلا و گردان محمد رسول الله (ص) با توجه به سختی و وجود خاکریزهای بلندی که توسط نیروی دشمن ساخته شده بود به داخل شلمچه نفوذ کردند بالاخره پس از ۵۷۸ روز اسارت در تاریخ سوم خرداد سال ۱۳۶۱ خرمشهر با دلاور مردی‌ها و غیورمندی های رزمندگان اسلام آزاد شد.

 

در طی ۲۶ روز عملیات آزاد سازی خرمشهر ۱۶ هزار نیروی بعثی عراقی به اسارت نیروهای رزمنده ایران در آمده و در این عملیات از گردان ۸۲۱ بلال که حدود ۴۰۰ نفر نیروی رزمنده داشت تنها یک نفر به عقب بازگشت و ۵ نفر به همراه بنده به اسارت دشمن در آمدیم.

 

حسینی با اشاره به سختی‌های دوران ۹ ساله اسارت خود گفت: در زمان اسارت تمامی رزمنده‌های ایرانی زخمی بودند و لباس‌های آنها آغشته به خون بود و دیگر توان راه رفتن در آنها وجود نداشت تا جایی که نیروی‌های بعثی عراق آنها را بروی دوش خودشون می‌انداختند و حمل می‌کردند.

 

وی عملیات آزاد سازی خرمشهر را یکی از پرافتخارترین دوران زندگی خود دانست و خاطر نشان کرد: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری از ملت شهید پرور و غیور ایران اسلامی خواهشمندم بخاطر شهدای عزیز بیت المقدس و شهدای هشت سال دفاع مقدس و بویژه سردار شهید دل‌ها حاج قاسم سلیمانی، حضور حداکثری پیدا کنند و پشتوانه خوبی برای حمایت از مقام معظم رهبری (مدظله العالی) باشند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :