موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی فناوری اطلاعات

a/159755 :کد

ماجرای بازی کریپتویی همسترکامبت چیست؟

تسنیم

  چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ — ۲۲:۵۵
تعداد بازدید : ۵۲   
 تحلیل ایران -ماجرای بازی کریپتویی همسترکامبت چیست؟

کمتر از یک ماه است که دوباره موضوع رمز ارزها با همه‌گیر شدن بازی کریپتویی همسترکامبت سر زبان‌ها افتاده و سئوال‌های بسیاری را در این زمینه ایجاد کرده است.

به‌گزارش تحلیل ایران، حدود یک ماه قبل بود که خبر لیست شدن نات کوین تلگرام، بار دیگر موجی از گفتگوها درمورد رمز ارزها و کوین‌های دیجیتال را در فضای مجازی کشور ایجاد کرد.

 

اگر بخواهیم خیلی ساده و سریع به خلاصه موضوع بپردازیم باید بگوییم، تلگرام در رقابت با سایر پلتفرمها، از رمز ارز مخصوص به خود رونمایی کرد و مدتی بعد موضوع رسمیت گرفتن مبادله این رمز ارز سر و صدای زیادی ایجاد کرد.

 

 در واقع وقتی یک پروژه ایردراپ (ارز دیجیتال رایگان توزیع شده) در صرافی‌های رمز ارز لیست می‌شود امکان خرید و فروش پیدا کرده و دارای ارزش می‌گردد.

 

 

همین جرقه کافی بود تا پروژه‌های مشابه نات کوین در قالب یک سری بازی‌های کریپتویی در بستر کانال‌های تلگرامی کلید بخورند و "همسترکامبت" یکی از این پروژه‌ها در قالب یک ربات تلگرامی بود که ظرف کمتر از 10 روز با یک فضای سازی غیر منتظره طیف گسترده ای از دنبال کنندگان را به سمت خود کشاند.

 

این تبلیغات غیر متمرکز در فضای مجازی و واقعی تا جایی پیش رفت که در یکی دو روز گذشته پیامهای متعدد JOINED TO TELEGRAM برای کاربران سنتی تر تلگرام تعجب برانگیز شد.

به نظر میرسد تحت تاثیر فضای تبلیغاتی بسیاری از کاربران برای کسب درامدهای نجومی و ساده متقاضای استفاده از این فضای جدید و ناشناخته شده اند.

 

به صورت خلاصه اینکه، بعد از ملحق شدن به ربات تلگرامی همستر کامبت ، گزینه های متنوعی از کلیک مستقیم تا بازی‌های معمایی ساده برای جمع اوری کوین‌ها بی ارزش در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

 

به نظر میرسد انگیزه اصلی حضور اقشار مختلف در این فضا کسب درامد ساده به واسطه تبلیغاتی وسیعی باشد که از سمت کانالهای تلگرامی آغاز شده است.

هرچند مدل درامد زایی این سازکار فعلا مبهم است اما تحت تاثیر یک فضای روانی همه گیر تقاضای چشم گیر برای عقب نماندن از کسب کوینهای رایگان فعلا بی ارزش ایجاد شده است.

 

 

همانطور که مشخص است، این موضوع در کنار درآمد مبهم و نامعلوم هزینه‌هایی هم به کاربران تحمیل می‌کند.

 

 فعلاً با توجه به فیلتر بودن تلگرام در کشور تقاضای فیلتر شکن ها بار دیگر صعودی شده و زمینه ای تازه برای سودجویی صاحبان این کسب کارها ایجاد شده است.

 

همچنین نباید از اتلاف وقتی که این بازی های کریپتویی به کاربران برای بازدهی که آینده ان مشخص نیست تحمیل می‌کند غافل شد، از سوی دیگر به نظر می‌رسد جدای از استهلاک گوشی‌های تلفن همراهی که سالیانه تا 3 میلیارد دلار صرف واردات انها میشود از هزینه های سر سام اور اشغال پهنای باند اینترنت کشور نیز غافل شد.

 

به نظر میرسد با توجه به اهمیت ابعاد اجتماعی و اقتصادی موضوع دستگاه‌های مرتبط در دولت هم بایستی در این خصوص شفاف سازی کنند.

 

بر همین اساس وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی و سایر دستگاههای تخصصی بایستی با تشریح ابعاد مختلف موضوع برای مردم در مورد پدیده های جدیدی که در حوزه فضای مجازی ایجاد می‌شود اقدام کنند.

                               

  تسنیم
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :